מין ואוכל – מה הקשר?

בקולנוע, בספרים, בטלויזיה, בסדרות ותכניות אירוח – בכולם יש מקום נכבד ומשמעותי לאוכל ולמין. אני מזמינה אתכם להציץ לקשר המורכב ביניהם, לדמיון ולשוני ואיך הם משפיעים על עולמנו החושי ועל שביעות הרצון שלנו.

הדמיון בין מין ואוכל

בשניהם יש גיוון, וגם שונות בהעדפות. למשל, בני זוג מזמינים במסעדה והמנה האהובה על אחד היא המנה הכי פחות מועדפת על השני. כך גם בסקס, בצורת המגע המועדפת עלינו או באזורי הגירוי. אז למה אנחנו סלחנים להבדלים באוכל והרבה פחות בתחום המיני? ברור שזו אחת הסיבות לבעיות בתפקוד המיני-זוגי. אנחנו מצפים שאם אנחנו אוהבים אחד את השני וחשים קרבה והבנה, נאהב בדיוק את אותן "מנות" מיניות. ציפיות כאלה לא מקלקלות לנו את התאבון (לאוכל) אבל עלולות לקלקל את התאבון (המיני) !!
כדאי גם להתייחס לשינוי בהעדפות מבחינה חושית: למשל, פעם נעדיף סנדויץ, פעם פרי, פעם מנה גדושה חמה, ופעם רק משקה, פעם נעדיף מלוח ובפעם אחרת נבחר משהו מתוק. זה כל כך ברור וטבעי באוכל- אז למה לא בסקס? הרי אוכל וסקס מווסתים על ידי אותו אזור במוח האחראי על חשקים, דחפים, ורצון לחפש סיפוק ושובע. אילו היינו יודעים את זה, היינו מקבלים ביותר סובלנות את ההבדלים ביננו לבין בני הזוג שלנו. 

למה ההבדלים בין אוכל ומין?

כי על אוכל לומדים מגיל צעיר, בגלוי!! 
מילדות לומדים איך לשבת ליד השולחן, איך להשתמש בסכין ומזלג, איך בוחרים מזון בחנות ואיך מתנהלים במטבח. על המדף יש ספרי בישול עם מתכונים מסגנונות שונים, ובאינטרנט יש מתכונים סרטי הדרכה, כדי שנבין הכי טוב. 
זהו נושא מדובר במשפחה, בין חברים וגם עם הרופאים שמטפלים בנו.

איך לומדים בתחום המיני? בסתר !!

ילדים מתקשים לקבל תשובות והסברים מההורים או ממורים. אמנם יש ספרי הדרכה וחינוך מיני, אבל מעטים הם הבתים בהם הספרים מונחים על המדף. אז לומדים מהאינטרנט- ושם כמות המידע המסולף, השגוי והמטעה די רבה. קשה להבדיל בין אינפורמציה מקצועית וטובה לבין שטויות והטעייה (כי את מי אפשר לשאול? )
חוסר ידע מייצר ציפיות לא תואמות, חששות לא מבוססים, קושי לשוחח בפתיחות וכל אלה תורמים לתסכול ולקשיים מיניים זוגיים ואישיים.

למה עוסקים באוכל ובמין?

מעניין שקיים דמיון בין אוכל למין. בעיקרון היינו צריכים לאכול (או לעשות סקס) רק כשאנחנו רעבים, ולסיים כאשר אנחנו שבעים. יש אכן אנשים שנאמנים לדחפים אלה. אבל בפועל, אנשים נוהגים לאכול ללא קשר לרעב: מתוך שעמום "אין משהו יותר מעניין", כשחשים מרוקנים/ עצובים/ מתוסכלים. העיסוק במין לעיתים דומה. גברים צעירים, למשל, אומרים לי: "משמעם לי, אז אני מאונן מול פורנו", נשים מספרות: "אני עושה סקס כדי להרגיש מושכת".
האמת היא שכל עוד זה נעשה במידה, ללא התמכרות (לאוכל או למין) זה בסדר.

מה ההבדל הקיומי בין מין ואוכל?

זה די ברור- בלי אוכל נמות ובלי סקס אפשר לחיות.
לכן, הגוף נותן לנו סימני אזהרה כשאינו מקבל מספיק מזון: כאב ראש, סחרחורת, טשטוש ראיה ועילפון. 
היעדר סיפוק מיני אינו מסכן חיים, למרות שניתן לחוש תסכול ועצב רב.

ומה הקשר בין אוכל, מין ובריאות?

בריאות הגוף, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית מושפעת מהרגלי האכילה שלנו. אכילה לא נכונה עלולה להתבטא בתחלואה המשפיעה על התפקוד המיני וגם על הפוריות. השמנת יתר קשורה בשיעורים גבוהים של מחלות לב, יתר לחץ דם, שומנים בדם וסכרת. מחלות אלה וגם הטיפול בהן עלולים להתבטא בהפרעות בתפקוד המיני של הגבר והאישה (קשיים בזקפה, בגירוי, בחשק ובאורגזמה). קל מאד לשנות: תזונה בריאה ופעילות פיזית ישפרו את ההרגשה הכללית, את הדימוי העצמי ואת התפקוד המיני. 

חברו בין אכילה בריאה וסקס בריא ותעצימו את האושר בחייכם.

גילה ברונר, MPH MSW - מטפלת מינית מוסמכת ומדריכה בטיפול מיני

לקביעת תורים ניתן להשאיר פרטים בטופס מטה או להתקשר ל - 058-5521113