נגישות
 
פעילויות המרכז

שקיפות עורפית

מהי בדיקת שקיפות עורפית?

בדיקת אולטראסאונד שנועדה להערכת הסיכון של עובר ללקות בתסמונת דאון, בתסמונות כרומוזומליות אחרות ובמום בלב.

הערכת הסיכון מתבססת על מדידת עובי השכבה של הנוזל העורפי המצטברת אצל העובר. במחקרים נמצא כי לעובי השכבה קשר ישיר לסיכון מוגבר לנשאות של פגמים כרומוזומליים ומומים בלב.

כיצד מתבצעת בדיקת שקיפות עורפית?

הבדיקה מבוצעת באמצעות מכשיר אולטרסאונד מתקדם (על-קול בעברית) בעל טכנולוגית תלת וארבע מימד המאפשר את הצגת הסריקה בדמות תמונה במסך המכשיר בחדות גבוהה וברורה החשובה למדידות שמבצע הרופא. לרוב, בדיקה זו מתבצעת בצורה ואגינלית ואינה נחשבת כואבת - אך תיתכן אי נוחות קלה במהלך הבדיקה. השימוש במתמר הואגינלי (נרתיקי) יתבצע עם כיסוי חד פעמי וג'ל על בסיס מים.

במהלך הבדיקה, הרופא מודד את עובי השקיפות העורפית של העובר בעזרת התמונה המתקבלת במסך (ע"י המרת גלי הקול מהמתמר הנרתיקי לתמונה ויזואלית) ותוכנת האולטרסאונד המתקדמת.

בדיקת האולטרסאונד אינה מסכנת את האישה או העובר.

תוצאות השקיפות העורפית

לאחר המדידה הרופא מזין בתוכנה מיוחדת את הנתונים הבאים: גודל העובר, עובי השכבה הנוזלית וגיל האישה (ככל שהאישה מבוגרת יותר, כך עולה הסיכון לפגמים כרומוזומליים בעובר). שקלול הנתונים מראה האם קיים סיכון מוגבר להפרעה כרומוזומלית.

תוצאות מתקבלות בתום הבדיקה.

למי הבדיקה מומלצת?

לכל אישה בהריון.

הבדיקה מבוצעת כחלק מבדיקות הסקר בשליש הראשון. 

חשוב לזכור כי הבדיקה מספקת הערכה סטטיסטית בלבד. כדי להעלות את שיעור הדיוק, מומלץ לשלב אותה עם בדיקת דם ביוכימי טרימסטר ראשון. 

מתי מתבצעת הבדיקה?

בדיקת שקיפות עורפית יש לבצע בשבועות 11-13

במכון האולטרסאונד במרכז רפואי דניאלי ניתן לבצע את בדיקת השקיפות העורפית במסגרת קופת החולים מכבי, וקיימים הסדרים מיוחדים לקופות החולים כללית, מאוחדת ולאומית.

כמו כן ניתן לבצע את הבדיקה במסגרת חברות הביטוח ובאופן פרטי.

המומחים לאולטרסאונד בכל שלבי ההריון במרכז רפואי דניאלי:

ד"ר דורון רוזן

ד"ר ליאת גינדס

ד"ר עופר מרקוביץ

לקבלת יעוץ אישי, מידע נוסף ולקביעת תור לבדיקת שקיפות עורפית אצל המומחים שלנו התקשרי ל 058-5521113 או השאירי פרטים בטופס למטה ונחזור בהקדם


ליצירת קשר וקבלת פרטים נוספים
בנושא: שקיפות עורפית
אנא מלאו פרטים וניצור קשר בהקדם האפשרי
{{ errText }}
פנייתך התקבלה ותטופל בהקדם!