פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה

הינה תסמונת שכיחה המאופיינת ע"י כאבים כרונים מפושטים כמו: קישיון בוקר, הפרעה בשינה, עייפות, הפרעות בריכוז ובזיכרון, תסמונת המעי הרגיז,דיכאון וכו'. 

פיברו = ריקמת חיבור 
מיו = שריר 
מיאלגיה = כאבים 

הפגיעה בתסמונת זו היא לרוב באיכות החיים ובתפקוד הפיזי. 
נגיעות או גירויים שלא אמורים להיות כואבים הופכים להיות מכאיבים, לכן הסובלים מהתסמונת חווים גירויים כמו חום או לחץ לצד סף רגישות גבוה לכאב. 

לאור המחסור בעדות מעבדתית אובייקטיבית של העדר סימנים אך ריבוי סימפטומים סבלו החולים מתדמית שלילית והיו נאלצים לנוע מרופא לרופא ללא פיתרון. 

בשנים האחרונות, בדיקות דימות נוירולוגיות מסוגים שונים חשפו מידע נוסף על האופן בו מעבד מוחם של חולי פיברומיאלגיה את אותות הכאב. שלושת האפיקים העיקריים של עיבוד הכאב הם: 

  1. סנסורי – תחושתי, מקום הכאב ודרגת הכאב. 
  2. רגשי – השפעת הכאב על מצב הרוח.
  3. קוגנטיבי שכלי – התפיסה המחשבתית של הכאב, מה אנשים חושבים על הכאב שלהם ועל יכולתם לשלוט בו. 

כל אחד מהאפיקים הללו של עיבוד אותות הכאב מאיר מרכזים שונים בסריקות המוח ואצל חולי פיברומיאלגיה כל השלושה מעורבים ביצירת תחושת הכאב.

רופאים רבים מאז ועד היום מבטלים את תלונת החולה ומייחסים אותן לתופעות פסיכוסומטיות. כלומר, שהכאב לא באמת קיים. רופאים רבים אינם מכירים את התסמונת ולכן אינם יודעים איך לאבחן אותה. 

אצל חולים מסוימים המחלה מתקדמת לאט ובאופן הדרגתי, יכול לקחת גם שנים מספר עד מצב של החלמה מלאה, כאשר אצל רוב החולים יהיו עליות וירידות, אך גם יהיו חולים אשר יישארו במצב סטטי.

תוחלת החיים של חולים אלו אינה קצרה יותר מאשר אחרים.

תסמונת זו מערבת בעיקר נשים ביחס של 1 ל – 9 בהשוואה לגברים. 
היא נמצאת ברוב הארצות ובכל סוגי האקלים. שכיחות התסמונת עולה עם הגיל. 

רוב החולים מופיעים עם פיברומיאלגיה בין הגילאים 30 – 50 אך היא מופיעה גם אצל ילדים, למרות שהיא פחות שכיחה. 

התסמונת אינה ברורה די צורכה, אך חלה התקדמות רבה בהבנתה בשנתיים האחרונות, כמו: טריגרים רבים כולל טראומות גופניות ונפשיות היכולים לעורר התפרצות או החמרה של התסמונת, בחלק מהמקרים זיהומים ויראליים או שינויים הורמונאליים.

כמו כן חולי פיברומיאלגיה עלולים להפוך ללא פעילים וחרדים לגבי בריאותם ובכך להחמיר את מצבם.

במחקרים גילו, כי כאשר ישנה חולת פיברומיאלגיה במשפחה הסיכויים של בנותיה ללקות בתסמונת הם גבוהים יחסית מאשר משפחה שאין בה חולת פיברומיאלגיה שזה יכול להעיד על נטייה גנטית לחלות אך גם יכולה להתפרץ עקב גורמים סביבתיים כמו: לחיות עם הורה חולה בבית.

כ- 28% מכלל הילדים של חולי פיברומיאלגיה לקו גם בתסמונת אך הפרוגנוזה אצלם הרבה יותר טובה. 

טיפול בפיברומיאלגיה

עיקר הטיפול הוא הקלת הסימפטומים. 
עצם האבחון כרוך בהקלה לחולה אשר היה שרוי בחוסר וודאות ותסכול מתמשכים.

חשוב להסביר לחולה ולמשפחתו הסבר מפורט על מאפייני התסמונת ולהדגיש כי התסמונת אינה גורמת לנכות אורגנית ואינה מחלה ניוונית של השרירים אשר כרוכה בתמותה ואף תלויה בשיתוף פעולה של המטופל.

הטיפול כולל גישה טיפולית קונבציונאלית תרופתית כמו: תרופות משככות כאב, תרופות להרגעה נוגדות דיכאון במינון נמוך, הזרקה של חומרים מאלחשי כאב ולשינה וזאת במקביל לטיפולים משלימים כמו: דיקור, צמחי מרפא, טיפול קוגנטיבי התנהגותי והתעמלות לשיפור הכושר הגופני (לדוגמא פעילות א-ארובית שצריכה להיות הדרגתית, מבוקרת המשולבת עם שחייה ורכיבה על אופניים). 

פיברומיאלגיה ורפואה סינית 

בפיברומיאלגיה חשוב לטפל גם בסינדרומים אך גם בכאב שהמטופל הגיע איתו באותו הרגע. הסיבות לכך יכולות להיות מולדות או נרכשות על רקע תזונה, שימוש בתרופות, אורח חיים ורגשות לא מאוזנים. כל אלו פוגעים בצ´י של הטחול ומובילים לכשל בייצור דם. לעתים תהיה מעורבות של הכליות אשר פוגעת בייצור הדם אף היא וחסר דם כרוני אשר עלול לפגוע בכבד. 

התופעה מתוארת כמצב קיצוני של עייפות ומתח הפוגעים בלב ובטחול. הלב שולט על הדם וכליו. ייצור הדם תלוי בתאום בין הטחול ללב. בפעילות מנטאלית לא תקינה צ´י הלב והטחול עוברים התשה וגורמים לפגיעה בטרנספורטציה. כך הטחול נכשל בהובלת צ'י,נוזלים ומזון ללב דבר המוביל לחסר דם בלב ומכאן לפגיעה שתתבטא באי שקט, אינסומניה, פלפיטציות, חוסר ריכוז ועייפות. 

כמה דוגמאות לטיפוסי מחלה: 

תקיעות של הכבד

יאפיין אנשים שפחות משלימים עם האבחנה שלהם ועם מצבם. תמיד חושבים שרוצים "לעבוד" עליהם. הכאבי גוף שלהם יהיו עם נטיה כלפי מעלה כמו:עורף, צוואר, כתפיים, מגרנות וכו'.

מכיוון שצ'י הכבד תקוע ויש לו נטיה לעלות מעלה- הטיפול שלנו יהיה להוציא החוצה ואז תוך כדי לחזק ואז עצם הפעולה החוצה היא תיצור תנועה. 

חוסר דם בכבד ובטחול

אנשים אשר לרוב יגיעו למצב אופטימלי כי לא יהיו מסוגלים להתמיד אבל ינוחו המון כי זה נותן להם תחושה של ריפיון בגוף. 
יתבטא בעייפות כרונית, תשישות,חוסר תחושה בגוף, אינסומניה קשה עם דיכאון (ברגע שדיכאון מעורב זה הופך את המצב לקשה יותר) 

תקיעות של צ'י ודם

הכאב מתגבר במהלך המחלה ומרגישים הידרדרות עם השנים. 
החמרה בכאב כאשר הגוף נדרש לתנועה כי הוא לא מצליח כ"כ ליצר את התנועה. יכולה להיות תחושה של עיקצוץ, נימול,תחושה של שריפה בגפיים (חוסר תנועה של הצ'י) והכי חמור זה שהתחושה הזו נמצאת כל הזמןוהכל כואב להם יותר. 

חוסר בכליות

חשוב להבדיל בין חוסר של יין הכליות לחוסר ביאנג הכליות. 
יהיו כאבים בגב תחתון ובגפיים,שלפוחית רגיזה, תופעות גניקולוגיות כמו דיסמנוראה, אמנוראה, גלי חום הזעות לילה, ירידה בלבידו. 

המידע המוזכר לעיל הינו כללי לאבחון אישי יש להיוועץ עם מומחה

הכותבת הינה מנהלת שירות הרפואה המשלימה במרכז רפואי דניאלי: 
רחלי מסרטי חסד | דיקור, שיאצ'ו, רפואה סינית וצמחי מרפא סינים | מומחית לטיפול משלים לבעיות הקשורות לרפואת נשים (פריון, כאבי מחזור, ליווי הריון, היפוך עובר ועוד) וכן לבעיות אורטופדיות, כאבי ראש, מגרנות, חרדות וכו'