הריון מחוץ לרחם הוא הריון שבו הביצית המופרית שותלת את עצמה מחוץ לרחם, בדרך כלל בתוך החצוצרה, בדרך מהשחלה אל הרחם עצמו. בתוך החצוצרה אין מקום לגדילה, ואין מספיק רקמות מזינות שיוכלו לסייע לעובר להתפתח.

מצב זה מתרחש מעצמו, ולא נגרם בגלל התנהגות של האם, כך שאסור לה להאשים את עצמה בכך.

מה עושים במצב של הריון מחוץ לרחם?

כל ההריונות מחוץ לרחם מופסקים, אם לא בצורה טבעית אז באמצעות ניתוח להוצאת העובר, שהפסיק להתפתח. אם ההריון אינו מסתיים מעצמו, הוא עלול לגרום לסיבוכים גדולים, לזיהום של חלל הבטן, ואפילו למותה של האם. ברגע שמתעורר חשד, שההריון הוא מחוץ לרחם, יש לפנות לבדיקת רופא, שיוודא, אם ההריון תקין, ובמקום, או שיש להפסיקו.

איך ניתן לזהות?

הסימנים של הריון מחוץ לרחם דומים לסימנים של הריון רגיל וכוללים בחילות, כאבים בשדיים, הפסקת המחזור החודשי ומתן שתן לעיתים תכופות.

אחד ההבדלים הניכרים בהריון מחוץ לרחם הוא כאבים בגב התחתון ובבטן ורגישות גדולה באזור, גם למגע קל ביותר. הכאבים חדים ופתאומיים, כמו שחותכים את הבטן בסכין, ואחרי כמה "התקפות" כאלו, הכאב הופך לקבוע ובלתי נסבל.

לעיתים נלווים לכאבים גם דימום חזק וסחרחורת. ההריון מחוץ לרחם גם גורם לירידה בלחץ הדם, ואז יש לפנות לעזרה רפואית מיידית. כמה בדיקות פשוטות יכולות להוכיח לרופא המטפל שההריון אינו במקומו לדוגמא ירידה בהורמון HCG, למשל, מצביעה על הריון לא תקין. בדיקת אולטרהסאונד יכולה להצביע על מיקום ההריון, שאיננו ברחם.

איך נוצר הריון מחוץ לרחם?

הריון מחוץ לרחם מתרחש סטטיסטית אחת ל-250 אלף הריונות, ובעולם יש בממוצע 70,000 מקרים מדווחים בשנה. בישראל היו אשתקד 1,595 מקרים של הריונות מחוץ לרחם.

ההריון מחוץ לרחם מתרחש לאחר זיהום, הגורם להידבקות החצוצרה והיצרות שלה, או בגלל שרקמת החצוצרה איננה חלקה ויש בה "כיסים", הקולטים את ההריון ואינם מאפשרים לו להמשיך לתוך הרחם. לעתים, הריון כזה מתרחש לאחר שהאשה עוברת ניתוח קודם באיזור הבטן, ואז נגרם נזק לחצוצרה.

אם ההריון אינו מסתיים מעצמו - מבצעים ניתוח, בדרך כלל משתמשים בלפרוסקופיה, כדי לוודא מהו המיקום של ההריון וכדי להוציא אותו, מבצעים חתך רוחב בקיר הבטן.

לעיתים ניתן להוציא את העובר מן החצוצרה בלי לפגוע בה, ולעיתים, אין ברירה אלא לכרות גם את החצוצרה שבה היה העובר, ואז נשארת חצוצרה בצד השני, ועמה אפשר להיכנס להריון רגיל.

מה עושים אחרי?

לאחר הסיום היזום של ההריון, האשה מרגישה כאילו איבדה את השליטה על גופה. הגוף מרגיש כמו אחרי הפלה ספונטנית, ולכך נלווים הכאבים של הניתוח והחלמה מהתפרים. זהו אובדן הריון לכל דבר, עם דימום חזק, העלול לגרום גם להתעלפויות בגלל אובדן דם וגם השתוללות של ההורמונים, כאשר הגוף איננו מעכל בתחילה שההריון הופסק. הגוף מרגיש חולשה גדולה ועייפות רבה.

חשוב לשכב ולנוח, לפחות בימים הראשונים לאחר הניתוח, ולא להסתיר את מה שקרה, אלא לדבר על זה. אובדן העובר עלול להיות הקושי החמור ביותר במצב זה. אם אין עם מי לחלוק את הכאב הנפשי, כדאי לחפש קבוצת תמיכה, או פורום המדבר על אובדן הריון. המצוקה גדולה, אצל שני בני הזוג, שעבורם ההריון מסתיים.

מה לדעת לפני שמנסים להרות לאחר הריון מחוץ לרחם?

אחרי הריון מחוץ לרחם מומלץ להמתין לפחות שלושה מחזורים חודשיים לפני שמנסים שוב להרות. מאוד טבעי ומאוד נפוץ שיש חשש מכניסה להריון נוסף. החשש הזה מוצדק, שכן סטטיסטית, מי שהרתה מחוץ לרחם נמצאת בקבוצת סיכון גבוה יחסית שהמקרה יחזור על עצמו גם בצד השני, אם בגלל מבנה צר של החצוצרה או מכל סיבה אחרת. לאחר שמתגברים על החשש הזה, אם אין סיבה מכאנית, אין בעיה להיכנס להריון ולסיים את ההריון התקין בלידה של תינוק בריא.