בדיקת אולטרסאונד לאישה בהריון

סקירת מערכות מוקדמת (סקירה ראשונה) הינה בדיקת אולטרה סאונד המתבצעת בין שבוע 14 לשבוע 16. 
מטרת הבדיקה להעריך ולבדוק את גודל העובר, אברי העובר, השליה חבל הטבור ומי השפיר בשלב מוקדם בהריון.

סקירת מערכות מוקדמת - רקע:

הסקירה המוקדמת מהווה למעשה את הבדיקה הנרחבת הראשונה במהלך ההריון שנותנת לנו מידע מפורט ואמין לגבי תקינות העובר.

כיצד הבדיקה מתבצעת?

הבדיקה נעשית בגישה וגינלית (נרתיקית) בשילוב עם גישה בטנית. במקרים בהם לא ניתן לבצע בדיקה וגינלית מסיבה כלשהיא, מבוצעת הבדיקה בגישה בטנית בלבד, אולם אז תתכן בעיה טכנית בביצוע בדיקה מקיפה ברמת רזולוציה גבוהה.

מה ניתן לגלות?

בסקירה זו ניתן לבצע גילוי מוקדם של מומים במערכות ובאברים שונים וכן לאבחן ממצאים המכונים סמנים רכים (Soft markers) להפרעה גנטית, כלומר ממצאים המעלים חשד לבעיה גנטית ואשר דורשים המשך יעוץ גנטי וברור.

גילוי מומים בסקירה מוקדמת

שיעור המומים העובריים עומד על 3%, מתוכם 2% מומים קלים (Minor Malformations) ו 1% מומים קשים (Major Malformations) .

דוגמאות למומים קשים:

מומי לב כגון Hypoplastic left Heart (חסר התפתות חדר שמאל בלב), מומי מוח קשים כגון Holoprosencephaly (חסר התפתחות וארגון של חדרי המוח) ,Spina Bifida – חוסר סגירה של חוליות עמוד השדרה ,חסר כף יד או כף רגל, חסר התפתחות כליות וכו'.

דוגמאות למומים קלים:

כליה אגנית (מיקום של הכליה באגן ולא במיקומה האנטומי) ,אצבע שישית בכף היד כממצא בודד , VSD – Ventricular septal Defect (פגם במחיצה בין חדרי הלב) כממצא בודד וכו'.

בשלב הזה של ההריון כל אברי העובר אמורים היו להתפתח ולכן יש להדגימם בבדיקה.
חוסר הדגמה של איבר, לדוגמא כף יד מצביעה על ליקוי בהתפתחות אותו איבר. חלק מהאיברים ממשיכים להתמיין ,להשתנות ולהתפתח לאחר הסקירה המוקדמת ולכן חשוב לעקוב אחר התפתחותם בהמשך ההריון בסקירה מאוחרת ובבדיקות נוספות בהתאם לממצאים.

במרפאתו של ד"ר מרקוביץ מתבצעת סקירת האיברים הנרחבת ביותר היכולה להתבצע בשלב הזה של ההריון תוך שימוש במכשור מתקדם, טכנולוגיות חדישות וביצוע אולטרה סאונד בתלת מימד ובמימד הרביעי.

האיברים הנסקרים בסקירת מערכות מוקדמת

מוח (כולל אנטומיה מוחית המתאימה לשלב זה של ההריון ), פנים, לב כולל בדיקת דופלר צבע (בדיקת זרימות דם), בית חזה, ריאות, מערכת עיכול, מערכת השתן, מערכת שלד ועמוד שדרה, גפיים עליונות וגפיים תחתונות כולל מספר ותקינות אצבעות.

הסקירה המוקדמת כוללת גם בדיקה קפדנית של השליה, חבל הטבור וכמות מי השפיר.

הפרעה בכל אחד מהפרמטרים הנ"ל יכולה להיות קשורה להפרעה נוספת בעובר. לדוגמא מיעוט מוחלט של מי שפיר בסקירה מוקדמת יכול להעיד על תסמונת Potter -  חסר התפתחות של הכליות.

ד"ר מרקוביץ מקפיד לבצע בכל סקירה מוקדמת מדידה של אורך צוואר הרחם. מדידה זו חשובה לגילוי מוקדם של קיצור צוואר הרחם, מצב העלול להיות קשור בהפלה או לידה מוקדמת. גילוי של קיצור צוואר הרחם בשלב זה של ההריון מאפשר מעקב ואף טיפול על מנת למנוע התקדמות להפלה או לידה מוקדמת.

ליצירת קשר וקביעת תור לד"ר עופר מרקוביץ' התקשרו ל - 0543539351 או השאירו פרטים כאן

סמנים רכים (Soft Markers) 

סמנים רכים הינם ממצאים המתגלים בסקירת מערכות מוקדמת. ממצאים אלה אינם מומים, כלומר לא מהווים פגם אנטומי או תפקודי, אולם הימצאותם מעלה את הסיכון הסטטיסטי לתסמונת דאון או הפרעה כרומוזומלית אחרת. הסמנים הללו המתגלים בסקירה מוקדמת עלולים להיעלם בסקירה המאוחרת ומכאן החשיבות הגדולה של ביצוע סקירה מוקדמת.

סמנים רכים הקשורים בתסמונת דאון – 

1. חסר עצם אף או עצם אף קטנה
2. קפל עור צוואר מעובה
3.מום לב מסוג A-V CANAL
4. הרחבה של חדרי מוח
5. הרחבה של אגני כליות (אזור המוצא של הכליה לכיוון האורטר שהיא צינורית המעבירה את השתן שנוצר בכליות אל שלפוחית השתן )
6. מעיים אקוגנים – מעיים הנראות לבנות מהרגיל בתמונת האולטרה סאונד
7. קיצור של העצמות הארוכות בעובר
8. מוקד אקוגני בחדר שמאל בלב. (נקרא גם Golf ball). הכוונה להמצאות נקודה לבנה ע"פ אחד המסתמים בין העליות לחדרים. המצא הזה שכיח יחסית וברוב המוחלט של המקרים אין לו שום משמעות. הממצא נחשב לסמן חלש לתסמונת דאון וכממצא בודד בנוכחות שקיפות תקינה וחלבון עוברי תקין אינו מעלה כמעט כלל את הסיכון לתסמונת דאון.

בכל מצב בו מתגלים סמנים רכים יש לבצע יעוץ גנטי על מנת לקבוע האם יש צורך בדיקור מי שפיר. כמו כן יש להמשיך מעקב קפדני אצל רופא הנשים המטפל.

יתרונות סקירת המערכות המוקדמת

יתרונה של בדיקת סקירת המערכות המוקדמת הוא גילוי מוקדם של מומים קשים שבהם יש לשקול הפסקת הריון , גילוי ממצאים הדורשים מעקב או טיפול מיוחד בהריון (לדוג' הפרעה בקצב לב העובר) וכן איתור ההריונות בהם יש לבצע המשך יעוץ וברור גנטי.

ד"ר מרקוביץ מבצע סקירה מוקדמת קפדנית ומפורטת תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות כגון אולטרה סאונד בתלת מימד ובמימד הרביעי ודופלר צבע לבדיקת זרימות דם.
לד"ר מרקוביץ' נסיון רב של למעלה מ 20 שנים בהן ביצע אלפי סקירות מערכות ועקב אחר מאות מקרים עם ממצאים ומומים.

הבדיקה אינה מסוכנת לאם או לעובר.

מכשיר האולטרסאונד במרפאתו של ד"ר מרקוביץ' בגבעתיים הינו של חברת GE מדגם E10 בגירסא המתקדמת ביותר שלו. אולטרה סאונד זה, שהינו בין המכשירים המתקדמים בעולם, מאפשר להגיע לרזולוציות בדיקה ופיענוח מאוד גבוהות ובעל איכות תמונה מהגבוהות שקיימות בהדמיות.

סקירת מערכות באולטרסאונד

בתום הסקירה המוקדמת נערכת שיחה עם בני הזוג לגבי הממצאים בבדיקה, ניתנת תשובה מפורטת בכתב אליה מצורפות תמונות רבות וכן תקליטור DVD  המכיל את הסקירה שבוצעה בנוסף לפס קול המתאר את הנאמר במהלכה. לאחר הבדיקה יש לחזור אל הרופא הנשים המטפל עם תשובת הבדיקה.

ד"ר עופר מרקוביץ' | מנהל יחידת אולטרה סאונד נשים ויולדות ואחראי פורום מומים במרכז הרפואי מאיר כפר סבא. ניתן לקבוע תור במספר: 054-3539351 או להשאיר פרטים בטופס מטה ונחזור בהקדם